Jdi na obsah Jdi na menu
 


1941

15. 10. 2006

Operace Barbarossa

Hitler dlouho plánoval válku proti SSSR a nyní v létě roku 1941 se chystal tento plánovaný úder zahájit. Vše začalo 22.června 1941 brzy ráno. Německé jednotky překročily hranici mezi oběma totalitními státy a rychle postupovaly do nitra SSSR. Útok byl veden na hranici o délce 1700 km. Sovětská vojska byla špatně vycvičená a nedokázala se ubránit prudkým útokům německých tankových formací. Do poloviny července obsadili Němci Minsk a poté i Smolensk. 26.září obklíčila německá vojska Kyjev a přilehlé oblasti a zajala asi 655 000 sovětských vojáků. Do 15.prosince se však Rusům podařilo Němce zastavit a tím skončila tzv. Blesková válka v Rusku. Důvod toho proč se Sovětský svaz stále držel při životě tkvěl v neobsazené Moskvě.

Rommel v Africe

Po neúspěchu Italů při útoku do Egypta se Hitler v lednu roku 1941 rozhodl vyslat do Afriky menší německý kontingent. Tuto formaci měl vést osvědčený generál z tažení proti Francii, Erwin Rommel. První jednotky dorazily do Afriky v únoru. Tyto jednotky sestávaly z 5.lehké divize a v květnu byly doplněny jednotkami 15.tankové divize. Rommel nechtěl nechat Brity čekat, a tak 24.března zahájil ofenzivu směrem na východ. Brzy obsadil město El Aghejla. Velký útok měl však teprve přijít. 31.března zahájila německá a italská vojska v Africe mohutný útok. Brzy padly Němcům do rukou přístavy Derna a Benghází. 10.dubna se Rommel pokusil dobýt Tobrúk, důležitý přístav na pobřeží Středozemního moře. Britové ale dostávaly nové posily a několikrát se pokusili spojené německé a italské síly vytlačit zpět. Nakonec se jim to podařilo na konci roku 1941. Rommel se sám stáhl, protože vázl přísun zásob a materiálu a vojáci byli již dost vyčerpaní. Němci se tedy stáhli na linii El Aghejla.

Japonsko vstupuje do války

Dlouho připravovaný japonský útok na americkou základnu na Havajských ostrovech Pearl Harbor byl proveden v jediném dni, 7.prosince 1941. Tento nečekaný útok bez předchozího vyhlášení války byl vlastně smrtelnou ranou pro země Osy, protože do války vstoupila nejsilnější mocnost tehdejšího světa s nevyčerpatelnými průmyslovými kapacitami Spojené státy americké. Souběžně s útokem na Pearl Harbor Japonci zaútočili na Thajsko a Malajsii a provedli invazi na Filipíny. Všechny tyto útoky byly součástí obrovského plánu na získání surovin pro dosažení vítězství ve válce s Čínou, která trvala již dlouhou řadu let a ekonomicky Japonsko ničila.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář