Jdi na obsah Jdi na menu
 


1942

15. 10. 2006

Východní fronta

Na začátku prosince 1941 přešli Rusové do protiútoku a podařilo se jim vytlačit německá vojska daleko od Moskvy. Němci však dokázali udržet dlouhou linii od Finska až po Krym a na jaře roku 1942 sami přešli do ofenzivy. Hitler se rozhodl vést rozhodující útok na města Rostov a Stalingrad. Souběžně měl probíhat boj o kavkazskou ropu a o velká průmyslová města na Donu a Donci. Tím však mohla vzniknout mezera mezi dvěma uskupeními, které měly postupovat na Stalingrad a na Kavkaz. V srpnu 1942 vydal Hitler rozkaz generálu Paulusovi, veliteli 6.německé armády, v tom smyslu, aby obsadil město Stalingrad ležící na západním břehu řeky. Tím vznikla mezi oběma armádami mezera, kterou měly bránit divize nespolehlivých německých spojenců a jediná německá divize. Na druhé straně se Stalin pomalu stáhl do ústraní a vojskům ve Stalingradu velel maršál Žukov. Žukov se snažil obklíčit německé jednotky útočící na Stalingrad a uvěznit je tak přímo ve městě. 19.listopadu zahájil Žukov útok. Vše šlo podle Žukovova plánu a již 22.listopadu se kleště okolo Stalingradu sevřely. Tím se 6.armáda ocitla v sovětském obklíčení.

Africká fronta

V lednu 1942 zahájil Erwin Rommel útok na britská vojska a brzy dobyl přístav Benghází. Britská 8.armáda byla nucena se stáhnout do Egypta až na linii El Alamein. V srpnu se stal velitelem 8.armády generál Montgomery, který se snažil pozvednout úroveň výcviku a morálku svých vojáků. To se mu dařilo a 31.srpna dokázal odrazit útok Rommelových tankistů. Nový britský velitel byl opatrný a nezahájil ofenzivu hned, ale vyčkal na příjezd posil a nového materiálu. Večer 23.října zahájil útok obrovskou palebnou přípravou. Rommela, který se v této době nacházel v Německu, zastupoval na německém velitelství generál Stumme, který dostal infarkt a zemřel. Rommel převzal velení až 25.října. Po těžkých bojích se britským vojákům podařilo prolomit německé a italské linie a zahnat tak protivníka daleko od egyptské delty Nilu. Bylo to velké spojenecké vítězství. Rommel musel ustupovat až do Tuniska. 8.listopadu se spojená americká a britská vojska vylodila ve francouzských přístavech na severu Afriky (Casablanca, Oran a Alžír). Po tvrdých počátečních bojích mezi bývalými spojenci nakonec byla podepsána dohoda a Francie se přidala k protiněmecké koalici. Válka ve Středomoří měla brzy skončit.

Pacifické bojiště

Po rychlém a snadném postupu japonských vojsk v Thajsku a Malajsii se Japonci dostali až k samotné britské přístavní pevnosti Singapur. Japonský velitel, generál Jamašita, vůbec nevěděl jestli budou jeho vojáci schopni dobýt tuto pevnost, protože zásoby se rychle tenčily. Na druhé straně byl dostatek zásob, ale velmi špatná morálka vojáků, kteří museli neustále ustupovat džunglí před postupujícím nepřítelem, který občas překvapil nebezpečnou léčkou. Velitel Singapuru, generál Percival, nevěděl kdy a kde Japonci zaútočí, a tak své vojáky rozptýlil po celém pobřeží ostrova Singapur. Na nejslabším místě obrany japonská vojska 8.února zaútočila. Po velmi krvavých bojích se Japoncům podařilo dobýt malé předmostí, které postupně rozšiřovali až nakonec ovládali víc jak půlku ostrova. Japoncům se podařilo obklíčit samotné město na ostrově a britský velitel 15.února 1942 kapituloval. Pro Británii to byla nejtrapnější porážka v druhé světové válce. Japonci však nebojovali jen v Malajsii ale také v Holandské východní Indii (ostrovy Borneo, Jáva, Sumatra, atd.), kterou velmi rychle obsadili. I Američané s Japonci velmi tvrdě bojovali, avšak Japonci vyhrávali na plné čáře. První náznak toho, že Japonci nejsou neporazitelní přišel až s bitvou letadlových lodí v Korálovém moři, kde se Američanům podařilo vyřadit Japoncům dvě letadlové lodi za cenu jedné zničené a jedné těžce poškozené letadlové lodi. Poté následovala pro Japonce osudná bitva u atolu Midway. Japonci zde ztratili 4 letadlové lodě a jeden těžký křížník a Američané měli ztrátu pouze jediné letadlové lodi. Po této bitvě se Američané 7.srpna vylodili na ostrově Guadalcanal. Po velmi tvrdých a těžkých srážkách s japonskými vojáky se ubránili a zprovoznili životně důležité letiště. Boje o tento ostrov měly pokračovat i následující rok.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář