Jdi na obsah Jdi na menu
 


1945

15. 10. 2006

Východní bojiště

Na počátku roku 1945 Rusové postupovali přes Polsko do nitra Německa. V únoru sovětská vojska podnikla útok do Pruska a oblehla velké pruské město, Královec. V březnu 1945 padá další velké město na území německého spojence, Budapešť. Na dosud okupovaných území se šíří partyzánské boje jako morová rána. Na balkánském území působí nyní skoro již jako pravidelná armáda partyzánská vojska pod velením maršála Tita, která postupně táhla na Vídeň. V dubnu stála ruská vojska před Berlínem a vyhrála tak závod o dobytí hlavního města Třetí říše. Hitler ve svém bunkru oslavil poslední narozeniny a 30.dubna spáchal se svou dlouholetou milenkou sebevraždu. 7.května bylo podepsáno příměří mezi Třetí říší a Spojenci, které mělo vstoupit v platnost 8.května.

Západní fronta

Na začátku roku podnikla americká a britská vojska mohutný úder a obklíčila velké množství Němců v průmyslové oblasti Porůří. Poté se spojenecká vojska vrhla do Nizozemska a hlavně do Rakouska a Německa, přes které postupovaly americké jednotky až do střední Evropy, kde se dříve nacházela také naše Československá republika.

Itálie

V Itálii probíhaly velmi tvrdé boje až do května 1945, kdy se podařilo prolomit obrannou linii a mnoho jednotek začalo postupovat do nitra Itálie a potom do Rakouska, do hor, kde se prý měli ukrývat němečtí pohlaváři, a tak museli umírat další vojáci, aby zjistili, že poslední úkryt nacistů je v podstatě prázdný.

Tichomoří

Boje v Tichomoří neutichaly ani v roce 1945. Američané pokračovali s dobýváním Filipín. V době od ledna do června 1945 dobývali největší z ostrovů, Luzon. Mezitím pokračovaly nálety na Japonsko z nedávno dobytých Marian. V únoru a březnu dobývala americká námořní pěchota (United states marine corps - USMC) malý ostrůvek ve Vulkánových ostrovech, Iwo Jima. Američané totiž potřebovali základny pro doprovodné stíhačky, které měly chránit svazy těžkých bombardérů, které ničily japonská velká centra. Na Iwo Jimě došlo k velmi tvrdým střetům mezi americkými vojáky a fanatickými Japonci. Američané zde utrpěli obrovské ztráty, ale po obsazení ostrova byl ihned vidět výsledek akce. Na provizorní přistávací ploše dosedlo americké bombardovací letadlo, B-29 Superfortress. Současně s Iwo Jimou měla proběhnout další akce, vylodění na ostrově Okinawa, několik set kilometrů od Japonských ostrovů. 1.dubna se zde Američané vylodili. Japonci vyslali do bojů téměř vše co měli a mohli nasadit, ale americká vzdušná obrana byla nepřekonatelná, a tak přišli Japonci o mnoho lodí, letadel, vojáků a materiálu. Japonské posily nepřicházely a 27.května bylo dobyto hlavní město ostrova. Také zde utrpěla americká vojska neúměrné ztráty a nikdo se netěšil na invazi na Japonské ostrovy, kde by byly ztráty mnohem vyšší. V této době postupovali také Britové v Barmě a Číňané ve své zemi. Logickým vyústěním tedy bylo svržení nové zbraně, atomové bomby, na japonské město Hirošima. 6.srpna B-29 s názvem Enola Gay s uranovou pumou Little boy odstartovala na let do Japonska, kde svrhla atomovou pumu. Účinky bomby byly katastrofické. Okamžitě zemřelo 78 000 lidí další tisíce pomřely na ozáření. 8.srpna 1945 odstartoval další letoun k náletu na město Kókura. Zde ovšem ležela mlha, a proto provedl útok na náhradní cíl, Nagasaki. V 10:58 byla odhozena další atomová bomba, která zabila 35 000 lidí a zdevastovala celé město. 9.srpna měla vypršet smlouva mezi Japonskem a SSSR o neútočení. 9.srpna Rusové zaútočili a brzy zlomily veškerý odpor v Mongolsku. Poté následovala vylodění na Kurilách a dobytí japonské části ostrova Sachalin. Atomové bomby a válka s Ruskem Japonce přesvědčila, aby uzavřeli mír. 27.srpna proběhlo slavnostní podepsání japonské kapitulace v Tokijském zálivu. Tímto aktem skončila druhá světová válka.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář