Jdi na obsah Jdi na menu
 


OPERACE BARBAROSSA

30. 1. 2007

Operace Barbarossa

Začátek

Ve 3:30 útok začal. Ruská obrana byla rychle prolomena a zbytek obránců hranic byl izolován do slabých míst odporu, které neutralizovaly pěší útvary postupující za tankovými hroty. Postup byl velmi rychlý a sovětská armáda se hroutila pod útokem německý tanků a motorizované pěchoty. Zbylá ohniska odporu byla likvidována přesouvajícímise vojáky wehrmachtu.

Žukov se o útoku dozvěděl ve 4:00, a tak nechal rychle vzbudit Stalina, který svolal představitele moci na válečnou poradu. Žukov ho informoval o situaci na frontě, ale neříkal mu pravdivé údaje, a tak si Stalin myslel, že obrana zatím drží a nařídil protiútoky. Stalin přišel na velitelství a zjistil, že to co mu Žukov říkal nebyla pravda pravda.Stalin se zdrcen stáhl do ústraní do svého letního sídla. Čelní představitelé SSSR bez Stalina, který byl stále ve vile, se rozhodli, že je nutné, aby se veškeré vojenské velení soustředilo do rukou jednoho muže. Tím kdo tímto velením byl pověřen, byl Stalin, který se po přemlouvání vrátil do Moskvy a ujal se tak velení. Zároveň také poprvé od začátku války promluvil k lidu. Ve svém projevu vyhlásil vlasteneckou válku, do které se měl zapojit každý občan a vyzval lid k mobilizaci. Ústup byl podle něho nepřípustný.

Němci se mezitím zmocnili dalších měst hluboko ve vnitrozemí Ruska. Padl Minsk, Tallinn, Vyborg, Smolensk a jiná města daleko od původních hranic.Na frontu byly posílány právě vytvořené divize dobrovolníků, které byly rozdrceny během jedné hodiny.
Dobyt byl dokonce i Kyjev a zničeno bylo 5 ruských armád, které se ocitly v obklíčení v kotli kolem Kyjeva. Německá skupina armád Sever se blížila ke svému určenému cíly, Leningradu. Jeho obranou byl pověřen maršál Vorošilov, ale jeho vojenské schopnosti byly mizivé, a proto byl nahrazen Žukovem.

Poté, co zorganizoval obranu mezitím obleženého Leningradu dostal Žukov rozkaz, že má převzít obranu Moskvy. Na jeho postu jej nahradil Ždanov. Ačkoliv byl Leningrad obklíčen, nové jednotky mířily na posílení moskevské obrany. Postup se zastavil několik kilometrů od Moskvy kvůli všudypřítomnému blátu, na které nebyli němečtí vojáci vybaveni a připraveni. Po blátu přišli na řadu mrazy, které dosahovaly až -40° . Rusové, kteří byli na zimu velmi dobře vybaveni a navíc byli na ni zvyklí, měli nyní výhodu, jež využili k odražení Němců před Mosvou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Máš tam spoustu nepřesností a omylů

(airborne, 29. 7. 2007 7:20)

Ahoj tohle je clanek z webu ale rozhodne dik za informaci a jestli te muzu poprosit aby si to nak zpracoval a pridal obrazky a dokumenty a poslal mi to jestli muzes protoze ja ted pracuju na vetsim a obsahlejsim webu takze se mi hodi vse. A ty tomu asi rozumis. Tak predem dik airborne

( dan.kubis@seznam.cz )

Máš tam spoustu nepřesností a omylů

(Hammer, 20. 6. 2007 12:36)

Hrůza, jak jsi to celé dopletl. Rusové neměli postavenu žádnou obranu, žádná minová pole, ani zátarasy, Stalinova linie byla dva roky před tímto datem na příkaz samotného Stalina zrušena. Ruské vojska byly v útočném postavení na samé hranici se zalepenými obálkami s rozkazy, kde po rozlepení stálo: útočte směrem na: a všechno to byly cíle v Evropě.
Stalin si uzurpoval celou moc v SSSR sám, nikdo ho k ničemu nepřemlouval. Jedině Bulharský velvyslanec v době, kdy Němci stáli na předměstí Moskvy Stalin ho požádal, aby Němcům předal ruskou kapitulaci toto odmítl.
Stalin vyhládil Velkou vlasteneckou válku až v době kdy viděl, že za jeho jméno se Rusové nebijí a že Němci jsou pro obyčejné lidi stejné zlo, jako jeho NKVD. Maršál Vorošilov neovládal jedinou taktiku, kterou ovládal Žukov: mlýnek na maso. Žukov nahnal vojáky bezohledně do útoku beze zbraní, se sto gramy vodky, jen aby prostým počtem zaměstnávali německé vojáky.
Kdyby Němci měli vhodné maziva do svých zbraní, zimní výstroj kterou Hitler zakázal na frontu distribuovat aby vojáci spěchali do Moskvy, neměli Rusové šanci. Až do konce války to byli proti Němcům značně podřadní vojáci co do profesionality, umění a vynalézavosti.
Kdyby Hitler nesmyslně neodvrátil jednotky Hanse Guderiana od Moskvy obkličovat bezcenný Kyjev, nemohl rovněž prohrát.Kdyby... Na to se nehraje. Hodně zdaru při dalším studiu historie.