Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osobnosti

28. 2. 2007

Adolf Hitler

Adolf Hitler - obrázekZakladatel a vůdce nacistického Německa Adolf Hitler (1889-1945) se narodil v Rakousku. Předcházející zkušenost neúspěšného umělce vyznamenaného vojáka první světové války spoluovlivňivali jeho extrémistické politické ambice,které pak vyústily v založení nacistické strany.
Hitler využil politickou nestabilitu a sociální chaoc německé Výmarské republiky. aby se v roce 1933 dostal k moci, a pak se prostřednictvím násilí a zastrašovámí stal diktátorem. V jeho nacismu se spojoval nacionalismus, rasismus a obrovské expanzionistické ambice. Hitler jasně vyjádřil touhu po vytvoření velké říše, které mělo být dosaženo zničením údajných německých rasových a ideologických nepřátel.Touha realizovat svoje expanzionistické snahy uvrhla postupně Evropu do diplomatického chaosu a nakonec i do války.
Hitlerova politická obratnost byla založena na oportunistickém charakteru a mistrovském ovládání umění propagandy. A jako Vůdce se stal Hitler i zároveň armády. V této funkci byly jeho odvaha a smělost demonstrovány v prvopočátečních úspěších blitzkriegu.
Avšak počínaje rokem 1941 se mu už politicky přestávalo dařit, navíc jeho tvrdohlavost a nedostatek strategického myšlení vedly ke stálému zhoršování vojenské situace. Hitler se začal čím dál víc izolovat od reality a odmítal připustit, že válka je prohraná.
Hitler úspěšně přežil pokus o atentát v roce 1944, ale nakonec si v roce 1945 sám vzal život. Hitlerova říše byla sice zničena, ale totální destrukce, do které uvrhal svět, vyústila v nejkrvavější válku celých lidských dějin.

Erwin Rommel

Erwin Rommel - obrázekPolní maršál Erwin Rommel (1891-1944) byl důstojník vyznamenaný v první světové válce. Posléze se stal velitelem Hitlerovy osobní stráže a během polského tažení měl na starost Vůdcovu osobní bezpečnost. Před útokem na Francii v roce 1940 byl jmenován velitelem 7. tankové divize. Jeho rychlý přechod řeky Másy a bleskurychlý přechod k pobřeží kanálu la Manche mu vysloužili pověst odvážného tankového velitele.
Po katastrofické porážce italského tažení v severní Africe sem byl v roce 1941 vyslán, aby velel německému Afrikakorpsu,Rommel se zde proslavil jako mistr taktiky pouštní války se svojí schopností využívat neočekávaných příležitostí, používáním neortodoxnich metod a nasazením obrněných jednotek s maximální účinností.V roce 1942 se mu podařilo znovu dobýt Tobrúk a vrhnout spojenecké síly až k al Alameniu v Egyptě.. Rommel přezdívaný též ,,pouštní liška" byl povýšen na polního maršála a přivedl Afrikakorps k řadě skvělých vítězsví.
V listopadu 1942 byl Rommel přinucen po britském vítězství u el Alameinu a a spojeneckém vylodění nazvaném operace Torch (Pochodeň) ustoupit až do Tuniska. Severní Afriku opustil v roce 1943. Jeho dalším určením byla Francie, kde se pustil do realizace protiinvazních opatření, jež sám Hitlerovi navrhl.Za spojeneckého vylodění ve Francii v roce 1944 byl velitelem skupiny armád B. Krátce potom byl při leteckém útoku těžce zraněn a vratil se do Německa.Protože se zapletl do nezdařeného červnového atentátu na Hitlera, požil jed a zemřel. Vyhnul se tak nebezpečí soudního procesu a represálií hrozících jeho rodině.

Winston Churchill

Winston Churchill - obrázekWinston Spencer Churchill (1874-1965) byl voják, novinář a politik. Během třcátých let sice usedl do několika ministerských křesel, ale byl posléze odsunut kvůli svému odmítavému postoji k politice appeasemntu na vedlejší kolej britské politiky. K moci se vrátil jako ministerský předseda v roce 1940, v okamžiku, kdy Němci stáli blízko naprostému vítězství.
Churchillovi se podařilo změnit postoj celého britského národa k válce tím, že odmítal přistupovat na jakékoli známky poraženectví.Neochvějně, leč také netrpělivě jako ministerský předseda nabádal svoje vojenské velitele k ofenzivním akcím. Churchillovi se odařilo vybudovat koalici spojenců, ale jako nejduležitější pro přežití Británie se ukázala silná podpora ze strany Spojených států amerických.
Série vrcholných konferencí umožnila Churchillovi a ostatním vůdcům spojeneckých zemí stanovit základní strategii pro vedení války. Navzdory svému antikomunistickému přesvědčení se Churchillovi podařilo vybudovat funkční spojenectví se Sovětským svazem, i když naprosto správně anticipoval to , že poválečná Evropa bude rozdělena mezi dva mocenské bloky.
V oblasti domácí politiky se mu podařilo po dobu trvání válečné koaliční vlády zabezpečit podpru a spolupráci i ze strany Dolní sněmovny britského parlamentu. Churchillovo mistrovské využívání propagandy , jeho výstřednost a omračující řečnické umění dokázaly zelektrizovat celý britský národ a zajistily mu podporu po celou dobu trvání války. Navzdory svojí popularitě jako válečného vůdce prohrál Churchill volby v roce 1945 , protže mnozí cítil, že pro změny , které se musí odehrát v poválečné Británii, bude lepší nový ministerský předseda. Nicméně i přesto zůstává Churchill jednou z nejdůležitějších politických osobností 20. století.

Reinhard Heydrich

Reinhard Heydrich - obrázekNeblaze proslulý velitel tajné policie SS a architekt ,,konečného řešení", jež mělo naprosto zlikvidovat židovskou populaci v celé Evropě.

Franklin D. Roosevelt

Franklin D. Roosevelt - obrázekByl v roce1940 potřetí zvolen americkým prezidentem. Dokázal připravit národ na válku a pomáhal spojencům tím, že zvýšil produkci amerického hospodářství.

Rudolf Hess

Rudolf Hess - obrázekRudolf Hess,nacista, který se pokusil s Británií vyjednat mír.

Charles de Gaulle

Charle de Gaulle - obrázekCharles de Gaulle byl vůdcem sil Svobodných Francouzů. Vznikly v Británii a bojovaly proti loutkovému francouzskému vichystickému režimu

Neville Chamberlain

Neville Chamberlain - obrázekProminentní obhájce appeasementu britský ministerský předseda Neville Chamberlain, který rezignoval poté, co nedokázal ochránit Finsko a Norsko.

Karl von Mannerheim

Karl von Mannerheim - obrázekMaršál Karl von Mannerheim stál v čele finského odhodlaného odporu proti sovětskému útoku na jeho vlast. Bohužel, víc o něm nevím...Kliment Vorošilov

Kliment Vorošilov - obrázekByl velitelem sovětského Severozápadního frontu.

Bernard Freyberg

Bernard Freyberg - obrázekNovozélanďan Bernard Freyberg velel spojeneckým silám bránícím ostrov Krétu

Ernest King

Ernest King - obrázekAdmirál Ernest King velel v roce 1941 americkké Atlantické flotile,během války se stal prvotřídním námořním velitelem.

Hugh Dowding

Hugh Dowding - obrázekLetecký maršál sir Hugh Dowding přivedl stíhače RAF k vítězství v bitvě o Británii.

Rodolfo Graziani

Rodolfo Graziani - obrázekVelitel italských sil v Libyi maršál Rodolfo Graziani, který odpovídal za útok na britské, indické a australské síly v Egyptě.

Pietro Badoglio

Pietro Badoglio - obrázekItalský vrchní velitel maršál Pietro Badoglio rezignoval po neúspěchu invaze do Řecka.

Maurice Gamelin

Maurice Gamelin - obrázekVelitel spojeneckých sil ve Francii generál Maurice Gamelin neuspěl v pokusu zastavit německý blitzkrieg.

Eduard Daladier

Eduard Daladier - obrázekEduard Daladier byl francouzským předsedou vlády do března 1940. Taky si myslím že to byste taky mohli vědět...třeba to budete potřebovat...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář