Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stalingrad

15. 10. 2006

Stalingrad

...zlom v celém běhu východní fronty ...

Stalin odmítl vzdát se města, jež neslo jeho jméno. Velení svěřil generálovi Georgijji Žukovovi. Hitler hnal své generály pořád vpřed a zásobovací linie se prodlužovali a zásoby ztenčovaly. V prosinci 1941 začali Rusové protiofensivu, ale Němci byli silní a drželi linii od Finska po Krym. Na jaře Němci znovu zaútočili. Hitlerovi generálové navrhovali dobýt Stalingrad a Rostov a poté obsadit Kavkaz. Ale Hitler nařídil vést útoky oběmi směry.

Tím se vytvořila mezera mezi armádami a speciální požadavky na zásobování. Generálové, kteří odporovali byli odvoláni a jejich místo zaujal sám Hitler, který vydával rozkazy z východního Pruska. V srpnu 1942 seskupil Hitler jednotky na útok na Stalingrad. Vydal rozkazy 6. armádě generála Friedricha Pauluse, na kterou připadla největší tíha boje. Proti němu stál generál Žukov jediný z mála, ktery přežil Stalinovy čistky.

Získal titul Hrdina Sovětského svazu. Stalin nechal konat Žukova bez politického vměšování a ten odvedl svou práci. Žukov držel Stalingrad do té doby než se podaří schromáždit dostatečné síly k protiútoku. Protiútok začal 19. listopadu 1942. Milion mužů a tisíc tanků vyrazilo vpřed severně a jižně od Stalingradu. Rumunské a německé zálohy se čím dál tím víc zmenšovaly a mnoho jednotek se vzdalo. Rusové rychle postupovali a 22. listopadu se kleště sevřely. Paulus se chtěl stáhnout ale Hitler mu to zakázal.

Luftwaffe mělo dodat německým jednotkám 500 000 kg zásob denně, ale jen někdy se podařilo dodat pětinu. Německé tankové divize se pokusily probít k 6. armádě. Čtvrt milionu Němců zůstalo uzavřených ve městě. 10. ledna 1943 Žukov soustředil své síly k rozdrcení přeživších německých jednotek. Narazili na tvrdý odpor, ale 31. ledna Paulus kapituloval.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Proslov

(Stalin, 3. 11. 2009 20:56)

Toto není Kyjev, Mynsk ani Moskva.Toto je STALINGRAD!!!!!!!!!!!!!!!!!